Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Öppettider telefonväxel

Är du osäker på vem du ska vända dig till?
Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Öppettider för besök

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd.

Måndag-fredag: 07.30-16.00

Organisationsnummer

212000-0621

Hitta kontaktuppgifter

Patrik Grimmesjö

Bildningschef

Telefon: 0477-444 01

E-post: patrik.grimmesjo@tingsryd.se

Bildningsförvaltningen

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

E-post: barn.utbildning@tingsryd.se

Katrin Karlsson

Verksamhetschef Barn- och Elevhälsan

Telefon: 0477-441 78

E-post: katrin.karlsson@tingsryd.se

Bibliotekschef

Kultursamordnare

Telefon: 0477-442 72

E-post: tingsryd.bibliotek@tingsryd.se

Mats Ingolf

Rektor för förskolor i Tingsryd

Telefon: 0477-444 31

E-post: mats.ingolf@tingsryd.se

Johanna Nordin

Rektor F-6 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 38

E-post: johanna.nordin@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Henrick Johnson

Rektor årskurs 7-9 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 30

E-post: henrick.johnson@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Anna-Lotta Clarberg

Biträdande rektor årskurs 7-9 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 33

E-post: anna-lotta.clarberg@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Åsa Wyndhamn

Rektor gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 72

E-post: asa.wyndhamn@tingsryd.se

Besöksadress: Linnerydsvägen 8, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 21 Tingsryd

Sara Tordsson

Rektor för förskolan i Konga

Telefon: 0477-447 06, 072-546 44 34

E-post: sara.tordsson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgränden, 362 40 Konga

Sara Tordsson

Rektor för grundskolan i Konga

Telefon: 0477-447 06, 072-546 44 34

E-post: sara.tordsson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgränden, 362 40 Konga

Emma Molin

Rektor för förskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 04

E-post: emma.molin@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Trojagatan 10 A, 362 56 Ryd

Emma Molin

Rektor för grundskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 04

E-post: emma.molin@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Trojagatan 10 A, 362 56 Ryd

Ola Kläfverud

Rektor för förskolan i Urshult

Telefon: 0477-44507

E-post: ola.klafverud@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Södra vägen 6, 360 13 Urshult

Ola Kläfverud

Rektor för grundskolan i Urshult

Telefon: 0477-44507

E-post: ola.klafverud@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Södra vägen 6, 360 13 Urshult

Fredrik Persson

Rektor för förskolan i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Idrottsvägen 5, 360 24 Linneryd

Fredrik Persson

Rektor för grundskolan i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Idrottsvägen 5, 360 24 Linneryd

Fredrik Persson

Rektor för förskolan i Rävemåla

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Fabriksgatan 5, 362 98 Älmeboda

Robert Jonasson

Rektor för förskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 01

E-post: robert.jonasson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgatan 3, 362 51 Väckelsång

Robert Jonasson

Rektor för grundskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 01

E-post: robert.jonasson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgatan 3, 362 51 Väckelsång

Ann-Sofie Ferm

Expedition förskola och fritidshem i Konga

Telefon: 0477-443 42

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Ann-Sofie Ferm

Expedition förskolor i Tingsryd

Telefon: 0477-443 42

E-post: Ann-Sofie.Ferm@tingsryd.se

Maria Karlsson

Expedition grundskolan i Konga

Telefon: 0477-444 37

E-post: maria.karlsson4@tingsryd.se

Maria Karlsson

Expedition grundskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 37

E-post: maria.karlsson4@tingsryd.se

Ann-Charlotte Eliasson

Expedition gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 97

E-post: ann-charlotte.eliasson@tingsryd.se

Administratör

Ulrika Fällgren

Expedition gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 90

E-post: ulrika.fallgren@tingsryd.se

Handläggare

Johanna Olsson

Expedition förskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition grundskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition förskolan i Urshult

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition grundskolan i Urshult

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Alexandra Enarsson

Expedition förskolan i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 50

E-post: alexandra.enarsson@tingsryd.se

Öppet: tisdag, torsdag och fredag

Alexandra Enarsson

Expedition grundskola i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 50

E-post: alexandra.enarsson@tingsryd.se

Öppet: tisdag, torsdag och fredag

Alexandra Enarsson

Expedition förskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 00

E-post: alexandra.enarsson@tingsryd.se

Öppet: måndag och onsdag

Alexandra Enarsson

Expedition grundskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 00

E-post: alexandra.enarsson@tingsryd.se

Öppet: måndag och onsdag

Alexandra Enarsson

Expedition förskolan i Rävemåla

Telefon: 0470-74 87 50

E-post: alexandra.enarsson@tingsryd.se

Ida Johansson

Administratör

Telefon: 0477-444 19

E-post: ida.johansson6@tingsryd.se

Elisabet Ekberg

Nämndsekreterare och registrator

Telefon: 0477-444 05

E-post: elisabet.ekberg@tingsryd.se

Maria Daniels

Utvecklingsledare

Telefon: 0477-442 98

E-post: maria.daniels@tingsryd.se

Linda Wågström

Utvecklingsledare/VFU-samordnare

Telefon: 0477-444 18

E-post: linda.wagstrom@tingsryd.se

Christian Ottosson

IT-samordnare

Telefon: 0477-443 17

E-post: christian.ottosson@tingsryd.se

Sevil Tarverdiyeva

Studie- och yrkesvägledare

Telefon: 0477-444 40

E-post: sevil.tarverdiyeva@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Jonna Schippert

Ekonom

Telefon: 0477-441 32

E-post: jonna.schippert@tingsryd.se

Yvonne Martinsson

Skolskjutsplanerare

Telefon: 0477-444 06

E-post: yvonne.martinsson@tingsryd.se

Jim Malmström

Studie- och yrkesvägledare

Telefon: 0477-444 74

E-post: jim.malmstrom@tingsryd.se

Wasaskolan

Madelene Calmernäs

Kurator

Telefon: 0477-444 75, 070-512 36 06

E-post: madelene.calmernas@tingsryd.se

Theodolinda Långh

Specialpedagog

Telefon: 072-889 21 49

E-post: theodolinda.langh@tingsryd.se

Helene Håkansson

Skolsköterska

Telefon: 072-517 15 97

E-post: helene.hakansson@tingsryd.se

Anna-Karin Karlsson

Bibliotekschef

Telefon: 0477 – 442 72

E-post: anna-karin.karlsson@tingsryd.se

Tingsryds bibliotek

Telefon: 0477-442 70 Fax 0477-311 37

Skyttegatan 2

Ryds bibliotek

Telefon: 0459-386 36

Norra Hantverkaregatan 6 Fax 0459-386 37

Älmebodas bibliotek

Telefon: 0477-445 52

Kyrkgatan 31

Tingsryds fritidsgård

Södra Smedjegatan 22 362 30 Tingsryd

Telefon: 0477-103 80

E-post: info@kulturverkstan.nu

Ryds fritidsgård

Trojagatan 10 360 10 Ryd

Telefon: 0459-386 34

Linneryds fritidsgård

Kyrkvägen 23 360 24 Linneryd

Linnerydsskolans föräldrarförening

Kongas fritidsgård

Ronnebyvägen 45 362 40 Konga

Telefon: 0477-109 50

Tingsryds Skytteförening

Väckelsångs fritidsgård

Björkeborgsgatan 23 362 50 Väckelsång

Väckelsångs IK Klubbrummet Björkeborg

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!