Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Är du osäker på vem du ska vända dig till?

Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Öppettider telefonväxel
Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd

Öppettider för besök
Måndag-fredag: 07.30-16.00

Hitta kontaktuppgifter

Anna Sletting

Förvaltningskamrer

Telefon: 0477-444 04

E-post: anna.sletting@tingsryd.se

Linda Wågström

Utvecklingsledare/VFU-samordnare

Telefon: 0477-444 18

E-post: linda.wagstrom@tingsryd.se

Maria Daniels

Utvecklingsledare

Telefon: 0477-442 98

E-post: maria.daniels@tingsryd.se

Christian Ottosson

IT-samordnare

Telefon: 0477-443 17

E-post: christian.ottosson@tingsryd.se

Katrin Karlsson

Chef

Telefon: 0477-441 78

E-post: katrin.karlsson@tingsryd.se

Elisabet Ekberg

Nämndsekreterare och registrator

Telefon: 0477-444 05

E-post: elisabet.ekberg@tingsryd.se

Yvonne Martinsson

Skolskjutsplanerare

Telefon: 0477-444 06

E-post: yvonne.martinsson@tingsryd.se

Patrik Grimmesjö

Bildningschef

Telefon: 0477-444 01

E-post: patrik.grimmesjo@tingsryd.se

Tingsryds fritidsgård

Södra Smedjegatan 22 362 30 Tingsryd

Telefon: 0477-103 80

E-post: kulturverkstan.tingsryd@telia.com

Ryds fritidsgård

Trojagatan 10 360 10 Ryd

Telefon: 0459-386 34

Linneryds fritidsgård

Kyrkvägen 23 360 24 Linneryd

Linnerydsskolans föräldrarförening

Kongas fritidsgård

Ronnebyvägen 45 362 40 Konga

Telefon: 0477-109 50

Tingsryds Skytteförening

Väckelsångs fritidsgård

Björkeborgsgatan 23 362 50 Väckelsång

Väckelsångs IK Klubbrummet Björkeborg

Johan Vintén

Bibliotekschef

Telefon: 0477 – 442 72

E-post: johan.vinten@tingsryd.se

Tingsryds bibliotek

Telefon: 0477-442 70 Fax 0477-311 37

Skyttegatan 2

Ryds bibliotek

Telefon: 0459-386 36

Hantverkaregatan 6 Fax 0459-386 37

Älmebodas bibliotek

Telefon: 0477-445 52

Kyrkgatan 31

Adrienne Widegren

Expedition gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 97

E-post: adrienne.widegren@tingsryd.se

Carina Hylse

Expedition gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 67

E-post: carina.hylse@tingsryd.se

Uno Midenheim

Rektor gymnasieskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 72

E-post: uno.midenheim@tingsryd.se

Besöksadress: Linnerydsvägen 8, Tingsryd Postadress: Box 42, 362 21 Tingsryd

Emma Molin

Rektor för grundskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 04

E-post: emma.molin@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Trojagatan 10 A, 362 56 Ryd

Bildningsförvaltningen

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

E-post: barn.utbildning@tingsryd.se

Robert Rydén

Expedition förskola och fritidshem i Konga

Telefon: 0477-443 42

E-post: robert.ryden@tingsryd.se

Ann-Sofie Ferm

Expedition förskolan i Linneryd

Telefon: 0477-74 87 50

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Öppet: tisdag, torsdag och fredag

Johanna Olsson

Expedition förskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Ann-Sofie Ferm

Expedition förskolan i Rävemåla

Telefon: 0470-74 87 50

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition förskolan i Urshult

Telefon: 0477-445 01

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Ann-Sofie Ferm

Expedition förskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 00

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Öppet: måndag och onsdag

Robert Rydén

Expedition förskolor i Tingsryd

Telefon: 0477-443 42

E-post: robert.ryden@tingsryd.se

Sara Tordsson

Förskolechef för förskolan i Konga

E-post: sara.tordsson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgränden, 362 40 Konga

Fredrik Persson

Förskolechef för förskolan i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Idrottsvägen 5, 360 24 Linneryd

Emma Molin

Förskolechef för förskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 04

E-post: emma.molin@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Trojagatan 10 A, 362 56 Ryd

Fredrik Persson

Förskolechef för förskolan i Rävemåla

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Fabriksgatan 5, 362 98 Älmeboda

Thomas Norman

Förskolechef för förskolan i Urshult

Telefon: 0477-44507

E-post: thomas.norman@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Södra vägen 6, 360 13 Urshult

Robert Jonasson

Förskolechef för förskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 01

E-post: robert.jonasson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgatan 3, 362 51 Väckelsång

Mats Ingolf

Förskolechef för förskolor i Tingsryd

Telefon: 0477-444 31

E-post: mats.ingolf@tingsryd.se

Sara Tordsson

Rektor för grundskolan i Konga

Telefon: 0725-46 44 34

E-post: sara.tordsson@tingsryd.se

Fredrik Persson

Rektor för grundskolan i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 51

E-post: fredrik.persson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Idrottsvägen 5, 360 24 Linneryd

Thomas Norman

Rektor för grundskolan i Urshult

Telefon: 0477-44507

E-post: thomas.norman@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Södra vägen 6, 360 13 Urshult

Robert Jonasson

Rektor för grundskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 01

E-post: robert.jonasson@tingsryd.se

Besöksadress/Postadress: Skolgatan 3, 362 51 Väckelsång

Ann-Sofie Ferm

Expedition grundskola i Linneryd

Telefon: 0470-74 87 50

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Öppet: tisdag, torsdag och fredag

Elisabeth Strand

Expedition grundskolan i Konga

Telefon: 0477-444 37

E-post: elisabeth.strandh@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition grundskolan i Ryd

Telefon: 0459-386 00

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Elisabeth Strandh

Expedition grundskolan i Tingsryd

Telefon: 0477-444 37

E-post: elisabeth.strandh@tingsryd.se

Johanna Olsson

Expedition grundskolan i Urshult

Telefon: 0477-445 01

E-post: johanna.olsson@tingsryd.se

Ann-Sofie Ferm

Expedition grunskolan i Väckelsång

Telefon: 0470-72 48 00

E-post: ann-sofie.ferm@tingsryd.se

Öppet: måndag och onsdag

Ida Johansson

Administratör

Telefon: 0477-444 19

E-post: ida.johansson6@tingsryd.se

Anna-Lotta Clarberg

Biträdande rektor årskurs 7-9 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 33

E-post: anna-lotta.clarberg@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Henrick Johnson

Rektor och verksamhetsansvarig 7-9 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 30

E-post: henrick.Johnson@tingsryd.se

Robin Brevestedt

Verksamhetsansvarig F-6 i Tingsryd

Telefon: 0477-444 38

E-post: robin.brevestedt@tingsryd.se

Besöksadress: Smedjegatan 19, Tingsryd Postadress: Box 89, 362 22 Tingsryd

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!