Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Är du osäker på vem du ska vända dig till?
Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Öppettider telefonväxel
Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd

Öppettider för besök
Måndag-fredag: 07.30-16.00

Hitta kontaktuppgifter

Elisabet Ekberg

Nämndsekreterare

Telefon: 0477-444 05

E-post: elisabet.ekberg@tingsryd.se

Anne-Marie Fransson

Administratör

Telefon: 0477-442 27

E-post: anne-marie.fransson@tingsryd.se

Bygglovshandläggare

Telefon: 0477-441 00

Telefontid måndag-fredag: kl. 10.00-12.00. Besök bokas på förhand. Ha gärna fastighetsbeteckning tillgängligt eller diarienummer om det är ett pågående ärende, detta underlättar för en snabbare service.

Maja Bringsarve

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Telefon: 0477-442 23

E-post: maja.bringsarve@tingsryd.se

Arbetsområde: enskilda avlopp, förorenad mark

Camilla Norrman

Miljö- och byggnadschef

Telefon: 0477-441 28

E-post: camilla.norrman@tingsryd.se

Arbetsområde: övergripande

Åsa Wyöni

Miljö- och hälsoskyddsinspektör med samordningsansvar

Telefon: 0477-441 70

E-post: asa.wyoni@tingsryd.se

Arbetsområde: strandskydd, lantbruk

Magdalena Klint

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Telefon: 0477–442 30

E-post: magdalena.klint@tingsryd.se

Arbetsområde: enskilda avlopp, värmepumpar

Linnea Larsson

GIS-tekniker

Telefon: 0477-441 49

E-post: linnea.larsson@tingsryd.se

Arbetsområde: geografiskt informationssystem

Birgitta Holgersson

Planarkitekt

Telefon: 0477-441 71

E-post: birgitta.holgersson@tingsryd.se

Arbetsområde: detaljplaner, förhandsbesked

Hjalmar Christensen

Planarkitekt

Telefon: 0477-441 38

E-post: hjalmar.christensen@tingsryd.se

Arbetsområde: detaljplaner, översiktsplanering

Jan Metsjö

Livsmedelsinspektör

Telefon: 0477-442 39

E-post: jan.metsjo@tingsryd.se

Arbetsområde: livsmedel, tobak, läkemedel

Marylin Karlsson

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Telefon: 0477–442 20

E-post: marylin.karlsson@tingsryd.se

Arbetsområde: miljöfarlig verksamhet

Johanna Lindqvist

Planarkitekt

Telefon: 0477–441 13

E-post: johanna.lindqvist@tingsryd.se

Arbetsområde: detaljplaner, översiktsplanering

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!