Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Är du osäker på vem du ska vända dig till?

Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Öppettider telefonväxel
Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd

Öppettider för besök
Måndag-fredag: 07.30-16.00

Hitta kontaktuppgifter

Camilla Norrman

Miljö- och byggnadschef

Telefon: 0477-441 28

E-post: camilla.norrman@tingsryd.se

Åsa Bengtsson

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Telefon: 0477-441 70

E-post: asa.bengtsson@tingsryd.se

Maja Bringsarve

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Telefon: 0477-442 23

E-post: maja.bringsarve@tingsryd.se

Jan Metsjö

Livsmedelsinspektör

Telefon: 0477-442 39

E-post: jan.metsjo@tingsryd.se

Birgitta Holgersson

Planarkitekt

Telefon: 0477-441 71

E-post: birgitta.holgersson@tingsryd.se

Hjalmar Christensen

Planarkitekt

Telefon: 0477-441 38

E-post: hjalmar.christensen@tingsryd.se

Elisabet Ekberg

Nämndsekreterare

Telefon: 0477-444 05

E-post: elisabet.ekberg@tingsryd.se

Anne-Marie Fransson

Administratör

Telefon: 0477-442 27

E-post: anne-marie.fransson@tingsryd.se

Bygglovshandläggare

Telefon: 0477-441 00

Telefontid måndag-fredag: kl. 10.00-12.00. Besök bokas på förhand. Ha gärna fastighetsbeteckning tillgängligt eller diarienummer om det är ett pågående ärende, detta underlättar för en snabbare service.

Linnea Larsson

GIS-tekniker

Telefon: 0477-441 49

E-post: linnea.larsson@tingsryd.se

Arbetar med det geografiska informationssystemet i kommunen.

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!