Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Öppettider telefonväxel

Är du osäker på vem du ska vända dig till?
Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Öppettider för besök

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd.

Måndag-fredag: 07.30-16.00

Organisationsnummer

212000-0621

Hitta kontaktuppgifter

Sjuksköterskor

Telefon: Tingsryd: 0477-443 48, 0477-443 37, 0477-443 39 Ryd: 0459- 802 80 Urshult: 0477-445 31 Väckelsång: 0470-72 48 45, 0470-72 48 43 Linneryd: 0470-74 87 81 Älmeboda: 0477-445 81 Konga: 0477-447 22 Funktionshinderomsorg: 0477-443 90, 0477-442 82 Demens: 0477-443 37

Boka färdtjänst

Telefon: Färdtjänst: 0775-77 77 00 (vardagar 07.00 – 19.00, helgdagar 08.00– 18.00) Riksfärdtjänst: 0470-72 75 94 (vardagar 8.00 – 12.00 och 13.00 – 15.00

Martin Hansson

Vård- och omsorgschef

Telefon: 0477-443 19

E-post: martin.hansson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 12, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Vård- och omsorgsförvaltningen

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Avdelning Omsorg- och funktionsnedsättning

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Elsa Bengtsson

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)

Telefon: 070-618 09 52

E-post: elsa.bengtsson@tingsryd.se

Eva Adolfsson

Medicinskt ansvarig för rehabilitering (MAR)

Telefon: 072-248 10 45

E-post: eva.adolfsson@tingsryd.se

Pernilla Risberg

Socialt ansvarig socionom (SAS)

Telefon: 0477-443 15

E-post: pernilla.risberg@tingsryd.se

Erica Ottosson

Områdeschef

Telefon: 0459-386 45

E-post: erica.ottosson2@tingsryd.se

Ansvarar för: Solängen i Ryd, Ryds hemtjänst

Marcus Johansson

Områdeschef

Telefon: 0470-72 48 49

E-post: marcus.johansson@tingsryd.se

Ansvarar för: Solhaga i Väckelsång, Väckelsång hemtjänst

Lina Haraldsson

Områdeschef

Telefon: 0477-447 01

E-post: lina.haraldsson@tingsryd.se

Ansvarar för: Konga Allhus, Konga Hemtjänst och Linneryds Hemtjänst

Madeleine Gunnarsson

Områdeschef

Telefon: 0477-445 87

E-post: Madeleine.Gunnarsson@tingsryd.se

Ansvarar för: Älmegården, Älmeboda och Rävemåla hemtjänst

Emma Niedomysl

Områdeschef

Telefon: 0477-443 44

E-post: emma.niedomysl@tingsryd.se

Ansvarar för: Örnens äldreboende avd 4,5 och nattpersonal

Anette Gustavsson

Områdeschef

Telefon: 0477-443 80

E-post: anette.gustavsson@tingsryd.se

Ansvarar för: Örnens äldreboende avd 1,2 och 3

Frida Johansson

Områdeschef

Telefon: 0477-443 92

E-post: frida.johansson@tingsryd.se

Ansvarar för: Tingsryds hemtjänst

Therese Fjordevik

Områdeschef

Telefon: 0477-445 32

E-post: therese.fjordevik@tingsryd.se

ansvarar för: Äppelgården och Urshult hemtjänst

Marita Eklund

Områdeschef

Telefon: 0477-443 62

E-post: marita.eklund@tingsryd.se

Ansvarar för: Resursenheten, nattpatrullen, Solglimten dagverksamhet

Sofie Wilhelmsson

Verksamhetschef Hälso-och Sjukvård

Telefon: 0477-443 28

E-post: sofie.wilhelmsson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Annika Håkansson

Verksamhetschef Hälso-och Sjukvård

Telefon: 0477-442 37

E-post: annika.hakansson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Maria Hydén

Områdeschef personlig assistans

Telefon: 0477-443 13

E-post: maria.hyden@tingsryd.se

Linn Johnsson Östergren

Områdeschef personlig assistans, ledsagarservice och avlösarservice

Telefon: 0477-442 43

E-post: linn.johnssonostergren@tingsryd.se

Maria Hydén

Områdeschef daglig verksamhet

Telefon: 0477-443 13

E-post: maria.hyden@tingsryd.se

Annelie Åberg Ebohon

Områdeschef socialpsykiatri (Boendestöd, Daglig verksamhet, Korttidsboende)

Telefon: 0477-443 23

E-post: annelie.abergebohon@tingsryd.se

Inger Arvidsson

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 55

E-post: inger.arvidsson@tingsryd.se

Handläggare för: Örnen korttids, Rävemåla och Linneryd

Jessica Vähäkuopus Lindgren

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 56

E-post: susanne.johansson@tingsryd.se

Handläggare för: Tingsryd och Väckelsång

Ida Forsell

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 57

E-post: ellinor.glansberg@tingsryd.se

Handläggare för: Konga och Urshult

Sandra Thor

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-444 16

E-post: emma.alander@tingsryd.se

Handläggare för: Ryd

Emma Carlzon

LSS-handläggare

Telefon: 0477-442 97

E-post: emma.carlzon@tingsryd.se

Susanna Johansson

LSS-handläggare

Telefon: 0477-443 33

E-post: susanna.johansson@tingsryd.se

Magnus Mjörnman

LOTS och LSS-handläggare

Telefon: 0477441 54

E-post: magnus.mjornman@tingsryd.se

Catherine Tikkanen

Områdeschef LSS/Service-bostäder i Tingsryd

Telefon: 0477-443 14

E-post: catherine.tikkanen@tingsryd.se

Emma Lilja

Områdeschef LSS-bostäder i Väckelsång

Telefon: 0477-443 98

E-post: emma.lilja@tingsryd.se

Roger Fransson

Bostadsanpassningshandläggare

Telefon: 0477-443 21

E-post: roger.fransson@tingsryd.se

bostadsanpassning mån 8-16, tis 12-16, ons 8-16. övrig tid: 0477 443 73 mellan klockan 8.00-9.00

Christoffer Karlsson

Verksamhetschef

Telefon: 072-889 20 03

E-post: christoffer.karlsson@tingsryd.se

Paramedicin

Samordnare

Telefon: 0477-443 73

Telefontid: vardagar 08.00-09.00

Kim Georgsson Heinwall

Anhörigsamordnare funktionshinderomsorg

Telefon: 070-570 34 48

E-post: kim.georgsson-heinvall@tingsryd.se

Harriet Bellborg

Anhörigsamordnare äldreomsorg

Telefon: 072-889 22 79

E-post: harriet.bellborg@tingsryd.se

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!