Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Öppettider telefonväxel

Är du osäker på vem du ska vända dig till?
Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Måndag - torsdag 07.45-16.00
Fredag och dag före helgdag: 07.45-15.00

Lunchstängt varje dag mellan kl. 12.00-13.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Öppettider för besök

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd.

Måndag - torsdag 07.45-16.00
Fredag och dag före helgdag: 07.45-15.00

Lunchstängt varje dag mellan kl. 12.00-13.00

Organisationsnummer

212000-0621

Hitta kontaktuppgifter

Sjuksköterskor

Telefon: Tingsryd: 0477-443 48, 0477-443 37, 0477-443 39 Ryd: 0459- 802 80 Urshult: 0477-445 31 Väckelsång: 0470-72 48 45, 0470-72 48 43 Linneryd: 0470-74 87 81 Älmeboda: 0477-445 81 Konga: 0477-447 22 Funktionshinderomsorg: 0477-443 90, 0477-442 82 Demens: 0477-443 37

Boka färdtjänst

Telefon: Färdtjänst: 0775-77 77 00 (vardagar 07.00 – 19.00, helgdagar 08.00– 18.00) Riksfärdtjänst: 0470-72 75 94 (vardagar 8.00 – 12.00 och 13.00 – 15.00

Jasmine Quach

Områdeschef

Telefon: 0477-443 92, 070-511 43 54

E-post: jasmine.quach@tingsryd.se

Ansvarar för: Ryds och Urshults hemtjänst

LSS-handläggare

Telefon: Dag 1-11: 0477 442 97, Dag 12-24: 0477 443 27, Dag 25-31: 0477 44333

Telefontid vardagar 8.00-9.30

Malin Steen

Enhetschef myndighetsenheten

Telefon: 0477-443 15

E-post: malin.steen@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 12, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Vendela Johansson

Nämndsekreterare

Telefon: 047744193

E-post: vendela.johansson@tingsryd.se

Nämndsekreterare för vård- och omsorgsnämnden samt KPR och KFA

Martin Hansson

Vård- och omsorgschef

Telefon: 0477-443 19

E-post: martin.hansson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 12, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Vård- och omsorgsförvaltningen

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Avdelning Omsorg- och funktionsnedsättning

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Ulrika Gunnarsson

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)

Telefon: 070-618 09 52

E-post: Ulrika.gunnarsson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Eva Adolfsson

Medicinskt ansvarig för rehabilitering (MAR)

Telefon: 072-248 10 45

E-post: eva.adolfsson@tingsryd.se

Anette Isaksson

Kvalitetsutvecklare/Socialt ansvarig socionom

Telefon: 0477-44283

E-post: anette.isaksson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Erica Ottosson

Områdeschef

Telefon: 0459-386 45

E-post: erica.ottosson2@tingsryd.se

Ansvarar för: Solängen i Ryd

Marcus Johansson

Områdeschef

Telefon: 0470-72 48 49

E-post: marcus.johansson@tingsryd.se

Ansvarar för: Solhaga i Väckelsång, Väckelsång hemtjänst

Katarina Milde

Områdeschef

Telefon: 0477-447 01

E-post: katarina.milde@tingsryd.se

Ansvarar för: Konga Allhus, Konga Hemtjänst och Linneryds Hemtjänst

Madeleine Gunnarsson

Områdeschef

Telefon: 0477-445 87

E-post: Madeleine.Gunnarsson@tingsryd.se

Ansvarar för: Älmegården, Älmeboda och Rävemåla hemtjänst

Emma Niedomysl

Områdeschef

Telefon: 0477-443 44

E-post: emma.niedomysl@tingsryd.se

Ansvarar för: Örnens äldreboende avd 4,5 och nattpersonal

Anette Gustavsson

Verksamhetschef äldreomsorgen

Telefon: 0477-443 80

E-post: anette.gustavsson@tingsryd.se

Frida Johansson

Områdeschef, föräldraledig

Telefon: 0477-443 92

E-post: frida.johansson@tingsryd.se

Ansvarar för: Tingsryds hemtjänst

Therese Fjordevik

Områdeschef

Telefon: 0477-445 32

E-post: therese.fjordevik@tingsryd.se

ansvarar för: Äppelgården

Marita Eklund

Områdeschef

Telefon: 0477-443 62

E-post: marita.eklund@tingsryd.se

Ansvarar för: Resursenheten, nattpatrullen

Elsa Bengtsson

Verksamhetschef Hälso-och Sjukvård

Telefon: 0477-443 28

E-post: elsa.bengtsson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Annika Håkansson

Verksamhetschef Hälso-och Sjukvård

Telefon: 0477-442 37

E-post: annika.hakansson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Linn Johnson Östergren

Områdeschef personlig assistans, ledsagarservice och avlösarservice

Telefon: 0477-442 43

E-post: linn.johnssonostergren@tingsryd.se

Maria Hydén

Områdeschef daglig verksamhet, personlig assistans

Telefon: 0477-443 13

E-post: maria.hyden@tingsryd.se

Annelie Åberg Ebohon

Områdeschef socialpsykiatri (Boendestöd, Daglig verksamhet, Korttidsboende)

Telefon: 0477-443 23

E-post: annelie.abergebohon@tingsryd.se

Biståndshandläggare

Telefon: SoL, Link, Rävemåla, Linneryd 0477 44355, Konga Ryd, 0477 44347, Tingsryd Urshult, 0477 44416, 0477 44356, Väckelsång , 0477 44357 0477 44416

Catherine Tikkanen

Områdeschef LSS/Service-bostäder i Tingsryd

Telefon: 0477-443 14

E-post: catherine.tikkanen@tingsryd.se

Emma Lilja

Områdeschef LSS-bostäder i Väckelsång

Telefon: 0477-443 98

E-post: emma.lilja@tingsryd.se

Roger Fransson

Bostadsanpassningshandläggare

Telefon: 0477-443 21

E-post: roger.fransson@tingsryd.se

bostadsanpassning mån 8-16, tis 12-16, ons 8-16. övrig tid: 0477 443 73 mellan klockan 8.00-9.00

Christoffer Karlsson

Verksamhetschef omsorg, funktionsnedsättning

Telefon: 047744124

E-post: christoffer.karlsson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Paramedicin

Samordnare

Telefon: 0477-443 73

Telefontid: vardagar 08.00-09.00

Vakant

Anhörigsamordnare funktionshinderomsorg

Vakant

Anhörigsamordnare äldreomsorg

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!