Kontakt

Kontakta kommunen

Här nedan finns kontaktuppgifter till alla kommunens verksamheter, listade efter förvaltning.

Är du osäker på vem du ska vända dig till?
Kontakta oss på telefon 0477-441 00

Öppettider telefonväxel
Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag och dag före helgdag: 07.30-16.00

Behöver du hjälp att ringa? - Läs mer om Teletal

Besök medborgarkontoret på Torggatan 12 i Tingsryd

Öppettider för besök
Måndag-fredag: 07.30-16.00

Organisationsnummer
212000-0621

Hitta kontaktuppgifter

Sjuksköterskor

Telefon: Tingsryd: 0477-443 48, 0477-443 37, 0477-443 39 Ryd: 0459- 802 80 Urshult: 0477-445 31 Väckelsång: 0470-72 48 45, 0470-72 48 43 Linneryd: 0470-74 87 81 Älmeboda: 0477-445 81 Konga: 0477-447 22 Funktionshinderomsorg: 0477-443 90, 0477-442 82 Demens: 0477-443 37

Boka färdtjänst

Telefon: Färdtjänst: 0775-77 77 00 (vardagar 07.00 – 19.00, helgdagar 08.00– 18.00) Riksfärdtjänst: 0470-72 75 94 (vardagar 8.00 – 12.00 och 13.00 – 15.00

Harriet Bellborg

Anhörigsamordnare äldreomsorg

Telefon: 072-288 92 279

E-post: harriet.bellborg@tingsryd.se

Kim Georgsson Heinwall

Anhörigsamordnare funktionshinderomsorg

Telefon: 070-570 34 48

E-post: kim.georgsson-heinvall@tingsryd.se

Martin Hansson

Vård- och omsorgschef

Telefon: 0477-443 19

E-post: martin.hansson@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 12, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Vård- och omsorgsförvaltningen

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Christoffer Karlsson

Verksamhetschef

Telefon: 072-889 20 03

E-post: christoffer.karlsson@tingsryd.se

Pernilla Risberg

Socialt ansvarig socionom (SAS)

Telefon: 0477-443 15

E-post: pernilla.risberg@tingsryd.se

Elsa Bengtsson

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)

Telefon: 070-618 09 52

E-post: elsa.bengtsson@tingsryd.se

Sofie Wilhelmsson

Områdeschef kommunal hälso- och sjukvård

Telefon: 0477-443 28

E-post: sofie.wilhelmsson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Annika Håkansson

Områdeschef kommunal hälso- och sjukvård

Telefon: 0477-442 37

E-post: annika.hakansson@tingsryd.se

Besöksadress Torggatan 12 Tingsryd, Postadress Box 88, 362 22 Tingsryd

Avdelning Omsorg- och funktionsnedsättning

E-post: socialtjansten@tingsryd.se

Besöksadress: Torggatan 10, Tingsryd Postadress: Box 88, 362 22 Tingsryd

Maria Hydén

Områdeschef daglig verksamhet

Telefon: 0477-443 13

E-post: maria.hyden@tingsryd.se

Maria Hydén

Områdeschef personlig assistans

Telefon: 0477-443 13

E-post: maria.hyden@tingsryd.se

Linn Johansson Östegren

Områdeschef personlig assistans, ledsagarservice och avlösarservice

Telefon: 0477-442 43

E-post: linn.johanssonostergren@tingsryd.se

Annelie Åberg Ebohon

Områdeschef socialpsykiatri (Boendestöd, Daglig verksamhet, Korttidsboende)

Telefon: 0477-443 23

E-post: annelie.abergebohon@tingsryd.se

Madeleine Gunnarsson

LSS-bostäder i Väckelsång

Telefon: 0477-443 98

E-post: madeleine.gunnarsson@tingsryd.se

Catherine Tikkanen

LSS/Service-bostäder i Tingsryd

Telefon: 0477-443 14

E-post: catherine.tikkanen@tingsryd.se

Inger Arvidsson

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 55

E-post: inger.arvidsson@tingsryd.se

Handläggare för: Älmeboda, Rävemåla, Konga och Tingsryd centralort

Ellinor Glansberg

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 57

E-post: ellinor.glansberg@tingsryd.se

Handläggare för: Urshult och Väckelsång

Susanne Johansson

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-443 56

E-post: susanne.johansson@tingsryd.se

Handläggare för: Tingsryd, Örnens äldreboende

Sandra Thor

Biståndshandläggare

Telefon: 0477-444 16

E-post: sandra.thor@tingsryd.se

Handläggare för: Ryd och Linneryd

Jennie Berggren

Områdeschef

Telefon: 0459-386 45

E-post: jennie.berggren@tingsryd.se

Ansvarar för: Solängen i Ryd, Ryds hemtjänst

Hanna Henriksson

Områdeschef

Telefon: 0477-447 01

E-post: hanna.henriksson@tingsryd.se

Ansvarar för: Konga Allhus, Konga Hemtjänst och Linneryds Hemtjänst

Jasmine Quach

Områdeschef

Telefon: 0470-72 48 49

E-post: jasmine.quach@tingsryd.se

Ansvarar för: Solhaga i Väckelsång, Väckelsång hemtjänst

Marcus Johansson

Områdeschef

Telefon: 0477-443 92

E-post: marcus.johansson@tingsryd.se

Ansvarar för: Tingsryds hemtjänst

Emma Niedomysl

Områdeschef

Telefon: 0477-445 32

E-post: emma.niedomsyl@tingsryd.se

ansvarar för: Äppelgården

Marita Eklund

Områdeschef

Telefon: 0477-443 62

E-post: marita.eklund@tingsryd.se

Ansvarar för: Resursenheten, nattpatrullen, Solglimten dagverksamhet

Madeleine Gunnarsson

Områdeschef

Telefon: 0477-445 87

Ansvarar för: Älmegården, Älmeboda och Rävemåla hemtjänst

Anette Gustavsson

Områdeschef

Telefon: 0477-443 80

E-post: anette.gustavsson@tingsryd.se

Ansvarar för: Örnens äldreboende avd 1,2 och 3

Marina Nilsson

Områdeschef

Telefon: 0477-443 44

E-post: marina.nilsson2@tingsryd.se

Ansvarar för: Örnens äldreboende avd 4,5 och nattpersonal

Emma Carlzon

LSS-handläggare

Telefon: 0477-442 97

E-post: emma.carlzon@tingsryd.se

Susanna Johansson

LSS-handläggare

Telefon: 0477-443 33

E-post: susanna.johansson@tingsryd.se

Magnus Mjörnman

LOTS och LSS-handläggare

Telefon: 0477441 54

E-post: magnus.mjornman@tingsryd.se

Roger Fransson

Bostadsanpassningshandläggare

Telefon: 0477-443 21

E-post: roger.fransson@tingsryd.se

bostadsanpassning mån 8-16, tis 12-16, ons 8-16. övrig tid: 0477 443 73 mellan klockan 8.00-9.00

Paramedicin

Samordnare

Telefon: 0477-443 73

Telefontid: vardagar 08.00-09.00

Eva Adolfsson

Medicinskt ansvarig för rehabilitering (MAR)

Telefon: 072-248 10 45

E-post: eva.adolfsson@tingsryd.se

Maila oss på kommunen

Vill du komma i kontakt med Tingsryds kommun? Skicka e-post via formuläret!