uppdatering- Gatusopning 2025

Uppdatering - Gatusopning av kommunens gator planeras ske enligt följande:
Uppdatering 250411
Sandupptagning framskrider snabbare än planerat. Vi börja sopa på den östra sidan av Tingsryd redan på måndag 14:e april.
Uppdatering 250402
Från eftermiddagen den 3 april påbörjas sopningen av Tingsryd tätort. Vi startar med villagatorna i de centrala delarna och arbetar oss utåt under nästa vecka.
Sopningen är avslutad i Fridafors, Ryd och Urshult. Väckelsång beräknas vara färdigt imorgon den 3 april.
__________
Vecka 12: Ryd
Vecka 13: Fridafors - Ryd
Vecka 14: Urshult - Väckelsång
Vecka 15: Tingsryd
Vecka 16: Tingsryd - Konga – Dångebo
Vecka 17: Rävemåla – Älmeboda – Yxnanäs - Linneryd
Observera att tidpunkterna ovan inte är fasta utan kan komma att ändras beroende omständigheter som vi inte kan påverka, t ex vädret.
Enstaka gator i Tingsryd tätort kan komma att sopas när som helst under denna period.
Fastighetsägare uppmanas att sopa grus från tomtgräns ut i gatan innan sopning sker samt undvika att parkera på gatorna i samband med sopningen samt ta in eventuella soptunnor från gatan. De ska inte stå på gatan annat än på tömningsdagen.
Håll gärna koll här på Tingsryds kommuns hemsida, där kommer vi att informera om förändringar i schemat.
Vid frågor och kontakt
Bengt Eriksson
Chef Gata/Park
0477-44257