Ny gång- och cykelväg genom Konga samhälle

Tisdag den 22 april startar arbetet med att bygga ny gång- och cykelväg genom Konga samhälle. Åtgärden görs av Trafikverket i samarbete med Tingsryds kommun, och de som utför arbetet är Peab.
Syftet med åtgärden är att anpassa vägsystemet i Konga för cyklister genom att skapa ett centralt huvudcykelstråk och förbättra tillgängligheten samt trafiksäkerheten för oskyddade trafikanter.
En sammanhängande gång- och cykelväg (så kallad GC-väg) ska skapas utmed Ronnebyvägen mellan Kongas södra tätortsgräns och övergångsställe söder om Skolgränden, en sträcka på cirka 1400 meter. Detta görs genom att befintlig gångbana breddas och ändras till GC-väg. Breddningen av gångbana kommer att ske på båda sidor om vägen från den södra tätortsgränsen till Gamla vägen. Mellan Gamla vägen och övergångsstället söder om Skolgränden görs breddningen endast på östra sidan av vägen. I samband med arbetet med GC-väg kommer också ny beläggning läggas på Ronnebyvägen på aktuell sträcka.
Arbetet beräknas att hålla på fram till sommaren. Slutlig beläggning kan komma att ske senare. Vägen kommer att vara öppen för trafik under hela byggtiden, men med trängre passage än normalt. Tiden att köra genom samhället kan eventuellt öka, så tänk gärna på att vara ute i god tid.