Ansök om bidrag för arrangemang på Kulturnatten

Logga Kulturnatten

Kulturnatten är ett evenemang där kultur och gemenskap står i fokus. Det är en möjlighet att mötas, att inspireras och inspirera och att upptäcka och uppleva den rika kultur som finns i Tingsryds kommun.

Sedan förra året växlar Kulturnatten mellan att arrangeras på landsbygden i Tingsryds kommun respektive i Tingsryds tätort. Genom detta upplägg kan vi synliggöra hela kommunens kultur. Förra året var Kulturnatten på landsbygden. I år är det tätortens tur lördagen den 7 november.

Du kan ansöka om bidrag för att hålla i ett arrangemang. Bidragets mål är att underlätta för arrangörer att anordna kulturevenemang under Kulturnatten 2026. Den totala summan är 100 000 kronor. Maxbelopp att söka per förening eller organisation är 20 000 kronor. Man kan få hela det ansökta beloppet eller delar av det beviljat. Man kan också få avslag på sin ansökan.

Evenemangen kan hållas överallt i Tingsryds tätort, både inomhus och utomhus.

Exempel på evenemang är föreställningar, föredrag, utställningar, workshops och annat som bedöms ligga inom kulturområdet.

Ansökan är öppen till och med 23 augusti. Besked lämnas i början av september.